Jakie są koszty kredytu samochodowego?

Większość osób porównujących kredyty samochodowe pod uwagę bierze przede wszystkim wysokość oprocentowania. Warto jednak zwrócić uwagę, że na ostateczny koszt każdego kredytu składają się także inne czynniki. Prowizja, opłata przygotowawcza, składka ubezpieczeniowa – wszystko to może przesądzić o tym, ile tak naprawdę zapłacimy za luksus posiadania samochodu na kredyt.

Jakie oprocentowanie?

Podstawowym kosztem kredytowym jest oprocentowanie. Celowe pożyczki bankowe specjalnie na zakup pojazdu są niskooprocentowane w porównaniu chociażby z kredytami konsumenckimi. Skala oprocentowania kredytów samochodowych waha się w przedziale od 7 do 20%. Co jednak wpływa na te różnice? Otóż inne oprocentowanie banki przewidują na samochody nowe, a inne na używane. Kredyt na auto prosto z salonu będzie niższy. Tutaj bank ma bowiem doskonałe zabezpieczenie gotówki. Samochody używane bardzo szybko tracą na wartości. Dlatego w ich przypadku obowiązuje o wiele wyższe oprocentowanie. Na jego wysokość wpływ ma przede wszystkim wiek pojazdu.

Długi czy krótki okres kredytowania?

Ponadto na wysokość oprocentowania wpływa także okres spłaty. Osoby, które chcą pożyczyć pieniądze na 10 lat (tyle wynosi maksymalny okres spłaty kredytu samochodowego), muszą przygotować się więc na to, że bank nie zaoferuje im najniższego oprocentowania. Najtańsze są kredyty zaciągane na 2-3 lata. Znaczenie ma tutaj również wkład własny – im większy, tym kredyt będzie niżej oprocentowany.

Co jeszcze wpływa na koszt kredytu?

Na koszt kredytu samochodowego wpłynie również prowizja dla banku. Na obniżenie stawki możemy liczyć jednak w banku, którego jesteśmy stałym klientem (posiadamy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy czy konto oszczędnościowe). Niektóre banki przewidują również ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy czy utraty przez niego pracy.

Oprocentowanie nominalne czy roczna stopa procentowa?

W reklamach kredytów samochodowych pojawia się oprocentowanie nominalne, które nie uwzględnia dodatkowych kosztów. Jednak w przypadku sum do 80 tysięcy, bank ma obowiązek podać konsumentowi roczną stopę procentową zwraca uwagę redaktor portalu krediteo.pl.