Ubezpieczenie od raka – czy warto?

Wraz ze wzrostem liczby chorób nowotworowych w Polsce rośnie ilość produktów ubezpieczeniowych, których celem, przynajmniej w założeniach, ma być ochroną osób ubezpieczonych i ich rodzin przed skutkami, jakie wywołuje zachorowanie na nowotwory złośliwe. Od 2010 roku liczba pacjentów z chorobami nowotworowymi rośnie. Czy takie ubezpieczenie pomaga walczyć z chorobą? Na co zwrócić uwagę wybierając polisę?

Decydując się na dodatkowe ubezpieczenie od raka należy zauważyć, że wiele towarzystw ubezpieczeniowych, poza ochroną, prowadzi szerokie działania informacyjne. Współpracując z lekarzami, psychologami tworzą kompendium wiedzy na temat tego, co dla chorych i ich rodzina ważne. Wspiera się nie tylko pacjentów chorych, ale i tych, u których po latach nastąpiła remisja. Jakie są plusy i minusy tego typu ubezpieczeń?

Wiele polis mających zabezpieczać chorych na raka są koszty. Jako dodatkowe pakiety tego typu ubezpieczenia są drogie, ale dokupując ubezpieczenie do posiadanej polisy, np. na życie cena jest zdecydowanie niższa. Firmy ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia zróżnicowane pod względem i zakresu ochrony (inne dla kobiet i mężczyzn, w zależności od wieku i ryzyka zachorowania). Uważnie warto przyglądać się wyłączeniem – znając okoliczności w jakich mamy prawo do świadczenia łatwiej wybrać korzystne ubezpieczenie – radzi ekspert portalu zdrowotne.net.

Ubezpieczenie na wypadek raka zwykle nie obejmuje osób, które już zostały zdiagnozowane. Warto jednak skorzystać z ochrony, bo według statystyk w najbliższym czasie wzrośnie liczba zachorowań na raka nawet o 15%. A koszty leczenia są ogromne – nie chodzi tu o samą hospitalizację, ale badania, chemioterapię, diety, protezy i rehabilitację. W sumie to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo choroba i późniejszy powrót do aktywności zawodowej powoduje utratę części dochodów (zwolnienie lekarskie płatne jest w niższej niż pensja wysokości, a świadczenia np. rentowe nie są w Polsce zbyt wysokie). Zatem czy warto się ubezpieczyć? Odpowiedź jest prosta – warto tylko trzeba wybierać ubezpieczenie świadomie i tak by ochronić się na wypadek choroby jak najlepiej, za jak najniższą cenę.

Obecnie takie ubezpieczenia w stałej ofercie posiada wiele znaczących towarzystw ubezpieczeniowych – Nationale Nederlanden, AXA czy Aviva.