Ubezpieczenie OC skutera w 2016 roku

Z roku na rok rośnie liczba rejestrowanych jednośladów. Coraz częściej Polacy przesiadają się na motocykle, a także skutery. Nie można zapominać, że dla takich pojazdów również istnieje obowiązek ubezpieczenia OC. Za jego brak ustawodawca przewidział dość wysokie kary.

Ubezpieczenie skutera kosztuje stosunkowo niewiele. Ubezpieczenie, podobnie jak w przypadku OC motocykla przechodzi na kolejnego właściciela po zakupie i kończy się z datą wygaśnięcia polisy. Jedlinie zostanie wypowiedziana przedęta data, automatycznie przedłuża się na kolejny okres. Dlatego warto ciut wcześniej przyjrzeć się ofertom towarzystw ubezpieczeniowych, porównać ceny i wybrać, w przypadku OC najtańszy produkt. Suma gwarancyjna dla posiadaczy wszelkich pojazdów jest jednakowa, niezależnie, czy ubezpieczamy samochód, motocykl czy skuter i wynosi, za szkody osobowe, do 5 milionów Euro, a szkody majątkowe – do 1 miliona Euro.

Na jamie zniżki możemy liczyć?

Towarzystwa przyznają zniżki, na zasadzie podobnej jak w przypadku ubezpieczenia auta, za np. kontynuacje, czy bezszkodową jazdę. Maksymalnie do 60%. Składka może się zmienić, jeśli pozostaniemy w tym samym towarzystwie i będzie przeliczona z uwzględnieniem parametrów odpowiadających doświadczeniu, zniżkom czy ryzyku w odniesieniu do nowego właściciela jednośladu.
Mimo, iż z raportów policyjnych wynika, że zdarzeń na drogach z udziałem skuterów z roku na rok jest coraz mniej, niestety wzrost składek ubezpieczeniowych odnotowywany od początku 2016 roku dotyka i tych pojazdów.

Ile więc zapłacimy za OC skutera?

Cena ubezpieczenia uzależniona jest od wieku pojazdu, użytkownika, doświadczenia w prowadzeniu tego typu pojazdów, regionu, ewentualnego ryzyka no i zniżek. Przy skuterach roczna opłata nie powinna wynosić więcej, niż kilkadziesiąt złotych rocznie, najczęściej z NNW. Warto zadbać o odpowiednią polisę OC nie tylko ze względów własnego bezpieczeństwa, ale i aby uniknąć wysokich kar za brak OC. W przypadku kontroli bowiem otrzymamy mandat, a jeśli szkoda spowodowana przez nas pokryta zostanie przez UFG, należy liczyć się z tym, że będziemy musieli oddać tę kwotę. Tzw. regres wiąże się z dodatkowymi opłatami, gdyż postępowanie toczy się zazwyczaj z udziałem komornika sądowego, który nalicza sobie spore, dodatkowe koszty.