Salon fryzjerski, od czego zacząć?

Jednym z najstarszych zawodów świata jest fryzjer. Nie wystarczy, by osiągnąć sukces w branży, mieć chęci, pieniądze i kilka kursów zawodowych. Ten zawód to pasja, talent i stałe pogłębianie wiedzy.

Dziś salon fryzjerski zapewnia wiele więcej usług dodatkowych (kosmetycznych, manicure, solarium itd.). Większe zainteresowanie, dostęp do kursów, pokazów i zagranicznych nawet praktyk sprawia, że powstaje coraz więcej zakładów tego typu. Aby działalność przynosiła dochody, na początku warto zainwestować – pieniądze, czas, wiedzę i umiejętności, rozpoznać konkurencję i zyskać zaufanie klientów.

Założenie salonu fryzjerskiego to dość trudne zadanie, głównie ze względu na wymagania narzucone rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych. Konieczne jest wygospodarowanie w lokalu odpowiedniej powierzchni na szatnię, stanowisko do mycia, farbowania włosów. Umywalki musza mieć dostęp do ciepłej i zimnej wody. Im większy zakres usług w salonie, tym wymogi są większe. Przepisy dotyczące salonów fryzjerskich potrafią wydłużyć drogę do własnego biznesu i pochłaniają sporo pieniędzy i czasu.

Jakie jeszcze trzeba spełnić wymagania?

Lokal powinien być odrębnym, lub wydzielonym z całości miejscem, z oddzielnym wejściem, poczekalnią. Miejsce dla personelu, z oddzielną częścią do spożywania posiłków, toaletami i miejscem do przechowywania farb, kosmetyków i innych kosmetycznych preparatów. Wszelkie te miejsca, rozmieszczenie elementów wyposażenia powinny być zatwierdzone przez Sanepid. Zwykle salony fryzjerskie to jednoosobowe działalności gospodarcze. Rozpoczęcie wykonywania takiej działalności należy zgłosić, wybrać formę opodatkowania i dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Działania te są dość proste.

W dzisiejszych czasach, aby przyciągnąć klienta i generować zyski należy zadbać o odpowiedni wystrój, wyposażenie, akcje promocyjne, budowę wizerunku. Najnowsze trendy, wyjątkowe stylizacje i odpowiednie podejście do klienta powoduje, że chętnie do nas wracają ci, którzy są zadowoleni ze świadczonych usług. Warto uczestniczyć w szkoleniach, pokazach, śledzić najnowsze osiągnięcia w branży. Dzięki temu spełnimy marzenia-będziemy zarabiać na tym, co sprawia nam przyjemność.