Awizo wypłaty w banku

Wiele osób pozostaje w mylnym przekonaniu, że zgromadzone na rachunku oszczędnościowym, czy lokacie środki pieniężne można wypłacić w banku w każdej chwili. Niestety większe sumy należy odpowiednio wcześniej awizować. Co to oznacza i dlaczego jest to konieczne?

Banki najczęściej operują wirtualnym pieniądzem. W skarbcach poszczególnych placówek nie ma nadwyżek finansowych – środki maja wystarczyć na zaspokojenie bieżących operacji. Wypłata gotówki rzędu 10-20 tysięcy nie wymaga wcześniejszej rezerwacji środków w banku. Warto poznać regulamin konkretnej placówki, by odpowiednio przygotować się do wypłaty większej kwoty i odpowiednio wcześniej zgłosić taką chęć w banku. Powyżej 10 tysięcy zł należy awizować wypłatę w banku Getin Noble (w punktach obsługi klienta), Najmniejszych placówkach PEKAO SA i Alior Banku (mniejsze punkty). Powyżej 20 tysięcy konieczne jest zgłoszenie w BPS, BOŚ, BPH, Meritum, ING i Raiffeisen Banku. Najczęściej oddziały w większych miastach nie wymagają awiza do wypłaty nie przekraczającej 30 tysięcy, a niektóre nawet 50 tysięcy złotych.

Kiedy złożyć awizo?

Każdy bank ma odmienne procedury, ale zwykle wystarczy zgłosić chęć wypłaty na 2-3 dni przed datą transakcji. Zdarza się też, że niektóre banki wprowadzają jednodniowy czas oczekiwania na gotówkę. Najczęściej banki za awizo nie pobierają żadnych dodatkowych opłat (pełna lista banków na kredytypozyczki.com). Jednak za niewykorzystane środki po uprzednim awizie klient może zostać obciążony finansowo (najczęściej to ustalony procent od awizowanej kwoty). Dlaczego? Przez awizo bank zabezpiecza określoną sumę pieniędzy w skarbcu. Pieniądze te nie są wykorzystane w innym celu, stąd nie zarabiają na bank. Dlatego należy dokładnie przemyśleć, czy wypłata tak znacznych sum jest nam niezbędna i faktycznie zgłosimy się w umówionym czasie do banku po jej odbiór. Jeśli nie, warto zrezygnować z dyspozycji i nie rezerwować środków. Kwoty umownych „kar” nie są duże (zwykle ok. 50 zł, czy 0,2%), ale po co płacić za nic?

Każda opłata i warunki awiza są dostępne dla klientów w każdym banku. W tabeli opłat i prowizji znajdziemy informacje na temat obciążeń w danych operacjach, a w regulaminie informacje na temat wszelkich kwestii związanych z, np. awizo wypłaty, terminie zgłoszenia wniosku itp.