Nie warto kłamać przy zawieraniu OC! Kara będzie dotkliwa

Wysokość składki OC zależy od wielu czynników, między innymi doświadczenia kierowcy, marki i pojemności silnika samochodu, a także miejsca użytkowania pojazdu. Chociaż w formularzu ubezpieczenia można podać dowolne miejsce korzystania z samochodu, to takie kłamstwo rodzi poważne konsekwencje.

Miejsce użytkowania samochodu na bardzo duże znaczenie, podczas ustalania wysokości składki ubezpieczenia. Poruszając się pojazdem po małych miejscowościach, gdzie ruch jest niewielki, prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji drogowej jest dużo mniejsze, niż w przypadku korzystania z niego w dużym mieście takim jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. To, dlatego w przypadku dwóch kierowców z taką samą historią, doświadczeniem oraz samochodem, wysokość OC może być różna.

Chociaż informacje podane w formularzu ubezpieczenia nie są weryfikowane przed sporządzeniem umowy, to kiedy dojdzie do wypadku czy kolizji towarzystwo ubezpieczeniowe może sprawdzić takie informacji i w konsekwencji rekalkulować wysokość składki. Niezależnie od tego, czy agent ubezpieczeniowy nagina fakty i wpisuje nieprawidłowe informacje, czy robimy to my sami, warto zastanowić się nad konsekwencjami takiego postępowania. W razie stłuczki będziemy narażeni na wyższe koszty, co więcej w ekstremalnych przypadkach ubezpieczyciel może w ogóle odmówić wypłaty świadczenia (takie sytuacje mogą wystąpić, gdy mamy wykupione AC). Niekiedy agenci sami naginają fakty, aby uzyskać niższe koszty OC i AC, dlatego przed podpisanie formularza polisy, należy dokładnie przeanalizować umowę, aby móc wykryć wszystkie nieprawidłowości radzi redaktor portalu kredyt.samochodowy.com.pl.

Innymi czynnikami mającymi wpływ na wysokość składki OC mają też między innymi stan cywilny kierowcy, posiadanie dzieci, a nawet wykonywany zawód. Osoby, które zdecydowały się na założenie rodziny i przewożą w samochodzie dzieci, przeważnie jeżdżą dużo ostrożniej od singli. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i nie wolno poruszać się bez takiego dokumentu po polskich drogach. Za brak OC grożą wysokie kary.